Daugavā, Daugmales un Ziedoņa teritorijā, aizdomas par zilaļģu izplatību

Apsekojot atpūtas vietas pie ūdens, Ķekavas novada pašvaldības Īpašumu pārvaldes speciālisti vizuāli konstatējuši  Daugavā - pie atpūtas vietas Ziedonī un Daugmalē pretī Nāves salai  - koši zaļas aļģes, kas atgādina cilvēka veselībai kaitīgās zilaļģes.

 

Lai laboratoriski noskaidrotu, vai šīs ir zilaļģes, šobrīd ir paņemti ūdens paraugi, kas nogādāti laboratorijā. Precīzāks ūdens kvalitātes raksturojums un aļģu suga būs zināma pēc analīžu rezultātu saņemšanas, taču jau šobrīd ūdenī, kurā masveidā savairojušās aļģes, nav ieteicams peldēties.

 

Atgādinām, ka šovasar Ķekavas novadā ūdens kvalitāte bijusi izcila, un līdz šim netika novērotas zilaļģes. Pastāvīgi ūdens kvalitāti monitorē Ķekavas novada pašvaldības vides speciālisti.

 

Zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās (t.s. ūdens „ziedēšana”), jo daļa arī pie mums sastopamo zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas, kas atmirstot ūdenī var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas – acu u.c. gļotādu kairinājumu. Parasti zilaļģu savairošanās ir novērojama ilgstoši pastāvot karstam un sausam laikam, bet līdz ko laiks kļūst vēsāks, vējaināks un lietaināks, zilaļģu „ziedēšana” samazinās vai izzūd pavisam.
 

Pirms došanās peldēt, iedzīvotāji aicināti pievērst uzmanību ūdens kvalitātei, primāri izvērtējot tā krāsu, jo zilaļģu ziedēšanas laikā ūdenim novērojama zilzaļa pelēcīgas nokrāsas plēve, kas pārklāj ūdens virsmu.

 

Administratīvā pārvalde

30.07.2020.

 

 

 

 

 

  Drukāt